ویزا مهاجرت

انواع روش های مهاجرت چیست؟

در این مرحله خواهید دانست که چه روش هایی برای مهاجرت به اروپا وجود دارند و این روش ها هر کدام از چه نوعی هستند (ویزایی یا اقامتی).

الف) روش هایی که به شما از ابتدا، ویزا میدهند:
حال که با تعریف ویزا آشنا شدیم و به مزایا و معایب آن اشاراتی کردیم، با ۳ روشی آشنا خواهیم شد که از ابتدا به شما ویزا می دهند.
۱- ویزای کار: ویزای کار در کشورهای حوزه شنگن به افرادی داده می شود که حتما ۴ شرط اصلی را داشته باشند: ۱- حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی، ۲- سابقه کاری با بیمه تامین اجتماعی (حداقل ۳ سال)، ۳- مدرک زبان محلی یا انگلیسی)، ۴- دعوتنامه کاری معتبر.
بیشترین ویزای کار برای ایرانیان در اروپا به ترتیب در کشورهای آلمان، سوئد، اتریش و اسپانیا صادر می گردند.
•    ویزای کار آلمان – BLUE CARD (آخرین شرایط ۲۰۱۹)
•    ویزای کار اسپانیا – مهاجرت کاری به اسپانیا (شرایط ۲۰۱۹)
۲- ویزای جستجوی کار: اگر شما تحصیلات، سابقه کار و تسلط به زبان را دارید اما فقط دعوت نامه کاری ندارید، امکان درخواست ویزای جستجوی کار را خواهید داشت. این روش معمولا در کشورهای آلمان، اتریش و سوئد انجام می شود. البته دانمارک نیز چنین ویزایی صادر می کند.
•    ویزای جستجوی کار آلمان – JOB SEEKER (شرایط ۲۰۱۹)
۳- ویزای تحصیلی: این روش محبوب ترین روش مهاجرت به اروپا در بین جوانان است. تنها کافی است شرط سن، تسلط به زبان و معدل مناسب را داشته باشید تا برای این ویزا واجد شرایط شوید.
•    شرایط تحصیل در آلمان و هزینه ها – (بررسی کامل ۲۰۱۹)
اخذ ویزای تحصیلی در اروپا راحت تر از استرالیا و کانادا می باشد. اگر بدانید چگونه و چه کارهایی باید انجام دهید، شانس شما زیاد خواهد بود. بیشتر متقاضیان ویزای تحصیلی به علت نقص در مدارک رد می شوند.


ب) روش هایی که از ابتدا به شما، اقامت می دهند (مناسب خانواده ها):
روش هایی که توسط آن از ابتدا به شما و خانواده تان اقامت موقت (شهروندی) داده می شود، خود در دو نوع با سرمایه گذاری و بدون سرمایه گذاری قرار می گیرند. همانطور که گفته شده اقامت موقت (TRP) پس از ۵ سال به اقامت دائم (PR) تبدیل می شود.
حال به توضیح هر یک از روش های اقامتی می پردازیم:
۱- روشهای اقامتی با سرمایه گذاری (خرید ملک، سهام، اوراق قرضه و سپرده بانکی): این روش ها که معمولا به آنها Golden Visa نیز گفته می شود در کشورهای آلمان، اسپانیا، پرتغال، یونان و چند کشور دیگر حوزه شنگن قابل انجام هستند. حداقل سرمایه گذاری برای کشور پرتغال است و مبلغ آن ۱۸۰ هزار یورو می باشد. نکته دیگر آنکه در روش های با سرمایه گذاری معاف از مالیات هستید.
۲- ثبت شرکت (روش اقامتی بدون سرمایه گذاری): این روش که در کشورهایی مانند مجارستان، اسلواکی، لهستان، آلمان و… مرسوم است یکی از بهترین روش های مهاجرت به اروپا می‌باشد. لذا هزینه آن پایین بوده و درصد موفقیت آن نیز بالا می باشد. در این روش برای شما شرکتی ثبت می‌شود و شما اجازه کار و هرگونه فعالیت تجاری با شرکت خود را خواهید داشت.
مزایای این روش:
•    اخذ اقامت و دریافت حقوق شهروندی کل حوزه شنگن
•    عدم نیاز به استخدام کارمند در شرکت ثبت شده
•    عدم نیاز به مدرک زبان
•    با داشتن کارت اقامت یک کشور شنگن، شما می‌توانید در تمامی کشورهای عضو حوزه شنگن کار، زندگی یا تحصیل کنید.
•    امکان داشتن انواع حساب های بین المللی و دریافت Mastercard ،Visacard و سایر کارت‌های اعتباری معتبر
•    خرید و فروش و مالکیت انواع اسناد منقول و غیر منقول به نام خودتان
•    امکان دریافت ویزای کشورهایی مانند آمریکا، کانادا و استرالیا به پشتوانه داشتن اقامت اروپا
۳- تمکن مالی (روش اقامتی بدون سرمایه گذاری):
اقامت با تمکن مالی در اروپا یعنی آنکه فردی غیر اروپایی در کشور خود (مثلا ایران) حداقل درآمد ماهانه ای دارد و هم اکنون قصد زندگی در یک کشور اروپایی را دارد. در واقع فرد متقاضی و اعضای خانواده وی موقتا حق کار و استخدام شدن در آن کشور را ندارند اما از حقوق کامل شهروندی، تحصیل و… برخوردار هستند.
هم اکنون (سال ۲۰۱۹) تنها کشورهای فرانسه و یونان شرایط مناسبی را برای اخذ این نوع اقامت دارند. اسپانیا درصد موفیت بالایی ندارد.
در باب اقامت با تمکن مالی چند نکته را فراموش نکنید:
•    روش تمکن مالی تنها در چند کشور وجود دارد که محبوب ترین های آن به ترتیب فرانسه، یونان، اسپانیا، پرتغال، اتریش و…
•    اقامت به روش تمکن مالی به جز در فرانسه و اسپانیا هیچگاه به اقامت دائم تبدیل نمی شود. اما این نکته را درنظر بگیرید که اگر حتی در سال سوم اقامت به بعد، یک ملک هرچند ارزان بخرید معمولا اخذ اقامت دائم ممکن است.

 

این مطلب در تاریخ جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ ارسال شده است .
تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .