ویزا مهاجرت

چگونه از پاسپورت خود نگهداری کنیم؟

پاسپورت برای مسافران دروازه ورود به دنیای دیگر است و برای افراد سودجو یک کالای با ارزش در بازار سیاه. دزدیده شدن پاسپورت آن هم در هنگام برگشت به خانه می تواند برای شما مشکلات زیادی را به وجود آورد. علاوه بر اینکه دیگر اجازه سفر نخواهید داشت، بلیط هواپیما خود را از دست خواهید داد و رزرو بلیط هواپیما جدید هزینه زیادی روی دست شما خواهد گذاشت. این تنها بخشی از مشکلاتی است که با از دست دادن پاسپورت گریبانگیر شما خواهد شد. با این تفاسیر باید نهایت تلاش خود را در نگهداری از پاسپورت تان به کار ببندید تا دچار دردسر نشوید. قاصدک ۲۴ درباره نگهداری از پاسپورت در سفر توصیه هایی دارد که می توانید آنها را به کار ببندید.

پاسپورت تان را در کیف کمری نگه دارید
تردیدی نیست که استفاده از کیف کمری در سفر برای حمل پول نقد زیاد، پاسپوت و سایر مدارک مزایای زیادی دارد. اگر پاسپورت خود را درون کیف پول خود می گذارید، آن را در جیب داخلی کیف گذاشته و زیپ را ببندید. استفاده از کیف های رودوشی کوچک که به آن مدل پستچی هم گفته می شود، بهترین گزینه بوده و سرقت آن برای دزدان کار راحتی نیست. پس کیفتان را در جلوی خود نگاه داشته و همیشه زیپ های آن را ببندید.

هر نفر فقط یک پاسپورت!
برخی از افراد مرتکب این اشتباه شده و پاسپورت های تمام اعضای خانواده را در یک جا نزد خود نگاه می دارند. این کار فقط یک معنا دارد و آن هم این است که به جای امن نگه داشتن همه آنها، احتمال از دست دادن پاسپورت های بیشتر را بالا برده اید. بهترین کار این است که هر فردی که به اندازه کافی بالغ است، پاسپورت خود را نگه دارد. برای به حداقل رساندن احتمال از دست دادن پاسپورت ها هم پاسپورت بچه ها را بین چند نفر تقسیم کنید.
 

اگر پاسپورت را همر اه نمی برید، از امنیت آن مطمئن شوید
اگر قرار نیست پاسپورت را همه جا همراه خود ببرید، حتما آن را در جایی گذاشته و درب را قفل کنید. این کار را در صورتی می توانید انجام دهید که در اتاق هتل خود احساس امنیت می کنید. در غیر اینصورت باید آن را در چمدان خود گذاشته و آن را قفل کنید.

حواستان به آنهایی که پاسپورت شما را نگاه می دارند، باشد
هر چند که نگه داشتن پاسپورت این روزها چندان رایج نیست، اما برخی هتل های خارجی پاسپورت را از مسافر گرفته و آن را پیش خود نگاه می دارند. در برخی موارد هم از آنها خواسته شده تا اطلاعات را به مقامات محلی گزارش کنند. اگر با این کار مشکلی دارید و به طور منطقی هم درست است، سعی کنید از آنها بخواهید تا کپی پاسپورت را از شما قبول کنند.

پاسپورت را از کپی آن جدا نگاه دارید
مهم ترین اصل برای اینکه همه چیز را با هم از دست ندهید این است که آنها را به چند تکه تقسیم کنید. داشتن یک کپی از صفحات پاسپورت به این معنا است که جایگزین کردن آن راحت تر است. اما اگر آن را درست کنار پاسپورت خود نگاه دارید، در صورت به سرقت رفتن هم پاسپورت را از دست داده اید، هم کپی آن را.

پاسپورت را مرتب چک کنید؛ البته نه در ملأ عام
هر جا که می رسید چک کنید تا ببینید که آیا پاسپورت تان همراه تان هست یا خیر؛ به ویژه اگر به کشور دیگری سفر می کنید . اما این کار را در خفا انجام دهید؛ در غیر اینصورت دزدانی که در کمین شما هستند، پی به جای پاسپورت خواهند برد.

بدانید که در صورت گم شدن پاسپورت چه باید بکنید
بسیاری از طرح های بیمه مسافرتی در هنگام گم شدن پاسپورت به کمک مسافر می آیند. بنابراین هنگام خرید بیمه مسافرتی به موارد شمول و عدم شمول آن توجه کنید و سعی کنید تا بیمه مسافرتی  را انتخاب کنید که در صورت گم شدن مدارک سفر حتما هوایتان را داشته باشد.
در پایان این را هم باید افزود که ضمیمه کردن آدرس تان به پاسپورت و تهیه دو کپی از صفحات آن می تواند راهگشا باشد.
 

این مطلب در تاریخ شنبه ۴ تیر ۱۴۰۱ ارسال شده است .
تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .